Print Drawsheet

   $25,000 Obidos Qualifying Draw (16 Apr 2018 - 22 Apr 2018) - Singles - Qualifying Draw

   Ă“bidos Ladies Open 2 - 25,000USD (Carpet - Outdoor)

  • 1st Round
    • Elixane LECHEMIA (FRA) [1]
      |
      BYE
    • Catarina Castro CERQUEIRA (POR) (WC)
      |
      Lisa PONOMAR (GER)
    • Leonor OLIVEIRA (POR) (WC)
      |
      Linnea MALMQVIST (SWE)
    • BYE
      |
      Katarzyna KAWA (POL) [13]
    • Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) [2]
      |
      BYE
    • Rosa VICENS MAS (ESP)
      |
      Claudia GASPAR (POR) (WC)
    • Julia KIMMELMANN (GER)
      |
      Anette MUNOZOVA (SWE)
    • BYE
      |
      Romy KOELZER (GER) [10]
    • Irene BURILLO ESCORIHUELA (ESP) [3]
      |
      BYE
    • Maria GUTIERREZ CARRASCO (ESP)
      |
      Mathilde ARMITANO (FRA)
    • Carmen GARRI MURCIA (ESP) (A)
      |
      Francisca JORGE (POR)
    • BYE
      |
      Emily APPLETON (GBR) [16]
    • Pei-Chi LEE (TPE) [4]
      |
      BYE
    • Alise CERNECKA (LAT)
      |
      Carolina Caetano REIS (POR) (WC)
    • Lucia CORTEZ LLORCA (ESP)
      |
      Dagmar DUDLAKOVA (CZE)
    • BYE
      |
      Ines MURTA (POR) [15]
    • Stephanie BERTSCHMANN (POR) (A)
      |
      BYE
    • Alba CARRILLO MARIN (ESP)
      |
      Ana Filipa SANTOS (POR)
    • Eva GUERRERO ALVAREZ (ESP)
      |
      Paulina CZARNIK (POL)
    • BYE
      |
      Ana VRLJIC (CRO) [9]
    • Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [6]
      |
      BYE
    • Yuliya HATOUKA (BLR)
      |
      Angela FITA BOLUDA (ESP)
    • Karola Patricia BEJENARU (ROU)
      |
      Sonya LATYCHEVA (CAN) (WC)
    • BYE
      |
      Jodie Anna BURRAGE (GBR) [11]
    • Michelle ROTH (GER) (A)
      |
      BYE
    • Maria Ines FONTE (POR)
      |
      Katerina FILIP (SWE)
    • Greet MINNEN (BEL)
      |
      Lucia QUITERIO (POR)
    • BYE
      |
      Freya CHRISTIE (GBR) [12]
    • Eden SILVA (GBR) [8]
      |
      BYE
    • Lulu SUN (SUI)
      |
      Andrea KA (CAM) (WC)
    • Victoria MUNTEAN (FRA)
      |
      Olga PARRES AZCOITIA (ESP)
    • BYE
      |
      Sarah Beth GREY (GBR) [14]
  • 2nd Round
    • Elixane LECHEMIA (FRA) [1]
       |
      |
      Lisa PONOMAR (GER)
      6-2 6-1 |
    • Linnea MALMQVIST (SWE)
      6-3 6-1 |
      |
      Katarzyna KAWA (POL) [13]
       |
    • Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) [2]
       |
      |
      Rosa VICENS MAS (ESP)
      6-4 6-3 |
    • Julia KIMMELMANN (GER)
      6-1 6-1 |
      |
      Romy KOELZER (GER) [10]
       |
    • Irene BURILLO ESCORIHUELA (ESP) [3]
       |
      |
      Mathilde ARMITANO (FRA)
      7-5 6-0 |
    • Francisca JORGE (POR)
      6-0 6-1 |
      |
      Emily APPLETON (GBR) [16]
       |
    • Pei-Chi LEE (TPE) [4]
       |
      |
      Alise CERNECKA (LAT)
      6-2 6-1 |
    • Lucia CORTEZ LLORCA (ESP)
      6-1 6-3 |
      |
      Ines MURTA (POR) [15]
       |
    • Stephanie BERTSCHMANN (POR) (A)
       |
      |
      Alba CARRILLO MARIN (ESP)
      6-0 6-4 |
    • Eva GUERRERO ALVAREZ (ESP)
      4-6 7-6(5) 6-4 |
      |
      Ana VRLJIC (CRO) [9]
       |
    • Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [6]
       |
      |
      Yuliya HATOUKA (BLR)
      6-4 6-3 |
    • Sonya LATYCHEVA (CAN) (WC)
      6-1 2-6 6-3 |
      |
      Jodie Anna BURRAGE (GBR) [11]
       |
    • Michelle ROTH (GER) (A)
       |
      |
      Maria Ines FONTE (POR)
      7-6(3) 6-2 |
    • Greet MINNEN (BEL)
      7-6(2) 6-3 |
      |
      Freya CHRISTIE (GBR) [12]
       |
    • Eden SILVA (GBR) [8]
       |
      |
      Lulu SUN (SUI)
      6-4 6-4 |
    • Victoria MUNTEAN (FRA)
      6-2 6-3 |
      |
      Sarah Beth GREY (GBR) [14]
       |
  • 3rd Round
    • Elixane LECHEMIA (FRA) [1]
      6-2 6-4 |
      |
      Katarzyna KAWA (POL) [13]
      6-4 7-5 |
    • Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) [2]
      6-2 6-4 |
      |
      Romy KOELZER (GER) [10]
      6-4 6-1 |
    • Mathilde ARMITANO (FRA)
      6-1 6-1 |
      |
      Emily APPLETON (GBR) [16]
      4-6 6-4 6-3 |
    • Pei-Chi LEE (TPE) [4]
      6-2 1-6 7-5 |
      |
      Ines MURTA (POR) [15]
      6-2 6-3 |
    • Alba CARRILLO MARIN (ESP)
      6-1 6-1 |
      |
      Eva GUERRERO ALVAREZ (ESP)
      6-2 2-6 6-2 |
    • Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [6]
      5-7 7-6(1) 7-6(3) |
      |
      Jodie Anna BURRAGE (GBR) [11]
      6-3 6-2 |
    • Maria Ines FONTE (POR)
      7-5 6-3 |
      |
      Greet MINNEN (BEL)
      3-6 6-2 6-3 |
    • Lulu SUN (SUI)
      6-4 6-3 |
      |
      Sarah Beth GREY (GBR) [14]
      6-2 6-3 |

Qualified

  • Elixane, LECHEMIA (FRA)
    4-6 6-4 7-6(4)
  • Romy, KOELZER (GER)
    6-0 6-7(3) 6-4
  • Mathilde, ARMITANO (FRA)
    6-4 6-3
  • Pei-Chi, LEE (TPE)
    6-3 6-3
  • Eva, GUERRERO ALVAREZ (ESP)
    7-5 7-6(2)
  • Marina, BASSOLS RIBERA (ESP)
    6-2 Retired
  • Greet, MINNEN (BEL)
    6-2 6-0
  • Sarah Beth, GREY (GBR)
    6-1 6-4