Print Drawsheet

   $15,000 Antalya Qualifying Draw (16 Apr 2018 - 22 Apr 2018) - Singles - Qualifying Draw

   TENNIS ORGANISATION CUP - 15,000USD (Clay - Outdoor)

  • 1st Round
    • |
    • Aline THOMMEN (SUI)
      |
      Balsen KAYA (TUR)
    • Tamara RACINE-BEAUCHAMP (SUI) (WC)
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Maria ORESHKINA (RUS)
    • Denise-Antonela STOICA (ROU) [2]
      |
      BYE
    • Kristina VASINA (BLR)
      |
      Ekaterina OVCHARENKO (RUS)
    • Marie METTRAUX (SUI)
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Sydney BERLIN (SWE)
    • Ena KAJEVIC (CRO) [3]
      |
      BYE
    • Paula PREHN (GER)
      |
      Valeriia SHEIKINA (UKR)
    • Gemma HEATH (GBR)
      |
      Beyza YANIKLAR (TUR) ()
    • BYE
      |
      Svetlana IANSITOVA (RUS)
    • Anastasia KHARITONOVA (RUS) [4]
      |
      BYE
    • Amanda CITRE (SWE)
      |
      Arabella KOLLER (AUT)
    • Cagla TEOMAN (TUR)
      |
      Agnes GUSTAFSSON (FRA)
    • BYE
      |
      Arina SOLOMATINA (RUS)
    • Kamilla RAKHIMOVA (RUS) [5]
      |
      BYE
    • Eleanor SCARFF (GBR)
      |
      Simona ILIEVA (BUL)
    • Anne-Sophie MORANDAIS (GUD)
      |
      Olivia ELLIOTT (GBR)
    • BYE
      |
      Eva-Maria RIML (AUT)
    • Betina TOKAC (TUR) [6]
      |
      BYE
    • Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP)
      |
      Larissa RAVANINI DE SOUZA (BRA)
    • Ema VASIC (AUT)
      |
      Hen PLAKSIY (UKR)
    • BYE
      |
      Binasa BESLAGIC (AUS)
    • Gyulnara NAZAROVA (UKR) [7]
      |
      BYE
    • Miranda POILE (AUS)
      |
      Chiara BUECHEL (AUT)
    • Anastasiya POPLAVSKA (UKR)
      |
      Agustina CHLPAC (ARG)
    • BYE
      |
      Alessandra RUGGIERI (GBR)
    • Sabrina RITTBERGER (GER) [8]
      |
      BYE
    • Nataliya POGRIBNYAK (UKR)
      |
      Deren OZLEN (TUR)
    • Neslihan DEMIRCI (TUR)
      |
      Ida FERDING (SWE)
    • BYE
      |
      Zaklin BOKAN (SLO)
  • 2nd Round
    • |
      |
      Aline THOMMEN (SUI)
      6-0 6-3 |
    • Tamara RACINE-BEAUCHAMP (SUI) (WC)
       |
      |
      Maria ORESHKINA (RUS)
       |
    • Denise-Antonela STOICA (ROU) [2]
       |
      |
      Ekaterina OVCHARENKO (RUS)
      6-1 6-1 |
    • Marie METTRAUX (SUI)
       |
      |
      Sydney BERLIN (SWE)
       |
    • Ena KAJEVIC (CRO) [3]
       |
      |
      Valeriia SHEIKINA (UKR)
      6-2 6-0 |
    • Gemma HEATH (GBR)
      6-2 6-1 |
      |
      Svetlana IANSITOVA (RUS)
       |
    • Anastasia KHARITONOVA (RUS) [4]
       |
      |
      Arabella KOLLER (AUT)
      6-1 6-0 |
    • Agnes GUSTAFSSON (FRA)
      6-3 6-0 |
      |
      Arina SOLOMATINA (RUS)
       |
    • Kamilla RAKHIMOVA (RUS) [5]
       |
      |
      Eleanor SCARFF (GBR)
      6-3 6-1 |
    • Anne-Sophie MORANDAIS (GUD)
      6-4 6-0 |
      |
      Eva-Maria RIML (AUT)
       |
    • Betina TOKAC (TUR) [6]
       |
      |
      Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP)
      6-1 6-1 |
    • Ema VASIC (AUT)
      6-3 6-1 |
      |
      Binasa BESLAGIC (AUS)
       |
    • Gyulnara NAZAROVA (UKR) [7]
       |
      |
      Miranda POILE (AUS)
      6-0 6-0 |
    • Agustina CHLPAC (ARG)
      6-4 7-5 |
      |
      Alessandra RUGGIERI (GBR)
       |
    • Sabrina RITTBERGER (GER) [8]
       |
      |
      Nataliya POGRIBNYAK (UKR)
      6-0 6-0 |
    • Ida FERDING (SWE)
      6-4 6-1 |
      |
      Zaklin BOKAN (SLO)
       |
  • 3rd Round
    • Aline THOMMEN (SUI)
       |
      |
      Tamara RACINE-BEAUCHAMP (SUI) (WC)
      6-3 6-0 |
    • Ekaterina OVCHARENKO (RUS)
      7-5 6-1 |
      |
      Marie METTRAUX (SUI)
      6-4 6-2 |
    • Ena KAJEVIC (CRO) [3]
      6-0 6-4 |
      |
      Svetlana IANSITOVA (RUS)
      6-2 6-4 |
    • Arabella KOLLER (AUT)
      6-3 6-4 |
      |
      Arina SOLOMATINA (RUS)
      6-4 3-6 6-4 |
    • Kamilla RAKHIMOVA (RUS) [5]
      6-2 6-0 |
      |
      Anne-Sophie MORANDAIS (GUD)
      6-3 6-3 |
    • Betina TOKAC (TUR) [6]
      6-0 6-3 |
      |
      Ema VASIC (AUT)
      6-2 6-4 |
    • Gyulnara NAZAROVA (UKR) [7]
      6-2 6-0 |
      |
      Agustina CHLPAC (ARG)
      7-6(9) 6-0 |
    • Sabrina RITTBERGER (GER) [8]
      6-2 6-0 |
      |
      Ida FERDING (SWE)
      7-6(0) Retired|

Qualified

  • Aline, THOMMEN (SUI)
    6-7(6) 6-4 6-2
  • Marie, METTRAUX (SUI)
    6-3 6-3
  • Ena, KAJEVIC (CRO)
    6-4 6-4
  • Arabella, KOLLER (AUT)
    6-2 6-2
  • Kamilla, RAKHIMOVA (RUS)
    6-1 6-4
  • Betina, TOKAC (TUR)
    6-1 6-1
  • Gyulnara, NAZAROVA (UKR)
    6-1 6-0
  • Sabrina, RITTBERGER (GER)
    6-2 6-3