Print Drawsheet

   $15,000 Sharm El Sheikh Qualifying Draw (12 Feb 2018 - 18 Feb 2018) - Singles - Qualifying Draw

   Soho Square Egypt F5 Women's Future - 15,000USD (Hard - Outdoor)

  • 1st Round
    • Alexandra RILEY (USA) [1]
      |
      BYE
    • Qinwen ZHENG (CHN)
      |
      Clara VLASSELAER (BEL)
    • Sina ZUGER (SUI)
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Anjana SURESH (CAN)
    • Karolina BERANKOVA (CZE) [2]
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Elisabeth CHANTRAINE (BEL)
    • Lidija SAMARDZIC (SRB)
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Mayya PEROVA (RUS)
    • Ulyana AYZATULINA (RUS) [3]
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Kathleen DERIENZO (USA)
    • Julia KIMMELMANN (GER)
      |
      Sofija SABLJAREVIC (SRB)
    • BYE
      |
      Bojana KLINCOV (SUI)
    • Varvara KUZNETSOVA (RUS) [4]
      |
      BYE
    • Janina GEISS (GER)
      |
      Ashmitha EASWARAMURTHI (IND)
    • Shaline-Doreen PIPA (GER)
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Alena YURCHENKO (RUS)
    • Lara SALDEN (BEL) [5]
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Mariya PONOMAREVA (RUS)
    • Aleksandra STROMOVA (RUS)
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Polina KOZYREVA (RUS)
    • Axana MAREEN (BEL) [6]
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Joanne ZUGER (SUI)
    • Corina MADER (SUI)
      |
      Gabriella AKOPYAN (ARM)
    • BYE
      |
      Valentina KHREBTOVA (BEL)
    • Maria PATRASCU (CAN) [7]
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Claudia COPPOLA (ITA)
    • Brittany COLLENS (USA)
      |
      Anastasiya POPLAVSKA (UKR)
    • BYE
      |
      Anna BOROVINSKAYA (USA)
    • Szabina SZLAVIKOVICS (HUN) [8]
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Ema VASIC (AUT)
    • Anastasia PIANGERELLI (ITA)
      |
      BYE
    • BYE
      |
      Nermeen SHAWKY (EGY) [9]
  • 2nd Round
    • Alexandra RILEY (USA) [1]
       |
      |
      Qinwen ZHENG (CHN)
      6-4 6-1 |
    • Sina ZUGER (SUI)
       |
      |
      Anjana SURESH (CAN)
       |
    • Karolina BERANKOVA (CZE) [2]
       |
      |
      Elisabeth CHANTRAINE (BEL)
       |
    • Lidija SAMARDZIC (SRB)
       |
      |
      Mayya PEROVA (RUS)
       |
    • Ulyana AYZATULINA (RUS) [3]
       |
      |
      Kathleen DERIENZO (USA)
       |
    • Julia KIMMELMANN (GER)
      6-0 6-0 |
      |
      Bojana KLINCOV (SUI)
       |
    • Varvara KUZNETSOVA (RUS) [4]
       |
      |
      Ashmitha EASWARAMURTHI (IND)
      6-3 6-2 |
    • Shaline-Doreen PIPA (GER)
       |
      |
      Alena YURCHENKO (RUS)
       |
    • Lara SALDEN (BEL) [5]
       |
      |
      Mariya PONOMAREVA (RUS)
       |
    • Aleksandra STROMOVA (RUS)
       |
      |
      Polina KOZYREVA (RUS)
       |
    • Axana MAREEN (BEL) [6]
       |
      |
      Joanne ZUGER (SUI)
       |
    • Corina MADER (SUI)
      6-7(6) 6-0 6-4 |
      |
      Valentina KHREBTOVA (BEL)
       |
    • Maria PATRASCU (CAN) [7]
       |
      |
      Claudia COPPOLA (ITA)
       |
    • Anastasiya POPLAVSKA (UKR)
      6-2 6-2 |
      |
      Anna BOROVINSKAYA (USA)
       |
    • Szabina SZLAVIKOVICS (HUN) [8]
       |
      |
      Ema VASIC (AUT)
       |
    • Anastasia PIANGERELLI (ITA)
       |
      |
      Nermeen SHAWKY (EGY) [9]
       |
  • 3rd Round
    • Qinwen ZHENG (CHN)
      6-2 6-1 |
      |
      Sina ZUGER (SUI)
      6-2 6-3 |
    • Karolina BERANKOVA (CZE) [2]
      6-1 6-1 |
      |
      Mayya PEROVA (RUS)
      6-3 6-0 |
    • Kathleen DERIENZO (USA)
      6-2 5-7 6-3 |
      |
      Julia KIMMELMANN (GER)
      6-2 6-4 |
    • Ashmitha EASWARAMURTHI (IND)
      7-6(6) 2-6 6-3 |
      |
      Shaline-Doreen PIPA (GER)
      6-1 6-2 |
    • Lara SALDEN (BEL) [5]
      6-4 6-2 |
      |
      Polina KOZYREVA (RUS)
      6-3 6-1 |
    • Joanne ZUGER (SUI)
      7-5 6-2 |
      |
      Corina MADER (SUI)
      6-2 6-2 |
    • Claudia COPPOLA (ITA)
      6-4 6-0 |
      |
      Anastasiya POPLAVSKA (UKR)
      6-0 6-3 |
    • Szabina SZLAVIKOVICS (HUN) [8]
      6-3 6-4 |
      |
      Anastasia PIANGERELLI (ITA)
      6-3 6-1 |

Qualified

  • Qinwen, ZHENG (CHN)
    6-3 6-3
  • Karolina, BERANKOVA (CZE)
    6-1 6-2
  • Julia, KIMMELMANN (GER)
    0-6 6-4 6-1
  • Shaline-Doreen, PIPA (GER)
    5-7 6-2 6-2
  • Lara, SALDEN (BEL)
    6-1 6-4
  • Joanne, ZUGER (SUI)
    6-4 6-4
  • Claudia, COPPOLA (ITA)
    6-0 6-1
  • Szabina, SZLAVIKOVICS (HUN)
    6-4 6-1