Print Drawsheet

   $15,000 Sharm El Sheikh (12 Feb 2018 - 18 Feb 2018) - Singles - Main Draw

   Soho Square Egypt F5 Women's Future - 15,000USD (Hard - Outdoor)

  • 1st Round
    • Anna MORGINA (RUS) [1]
      |
      Alise CERNECKA (LAT) (WC)
    • Szabina SZLAVIKOVICS (HUN) (Q)
      |
      Giorgia PINTO (ITA) (WC)
    • Bojana MARINKOVIC (SRB)
      |
      Qinwen ZHENG (CHN) (Q)
    • Theo GRAVOUIL (FRA)
      |
      Anastasia PRIBYLOVA (RUS) [5]
    • Nastja KOLAR (SLO) [4]
      |
      Clemence FAYOL (FRA)
    • Lamis ALHUSSEIN ABDEL AZIZ (EGY) (WC)
      |
      Lucia BRONZETTI (ITA)
    • Lara SALDEN (BEL) (Q)
      |
      Joanne ZUGER (SUI) (Q)
    • Natasha PALHA (IND)
      |
      Helene SCHOLSEN (BEL) [8]
    • Pranjala YADLAPALLI (IND) [6]
      |
      Emily WEBLEY-SMITH (GBR)
    • Karolina BERANKOVA (CZE) (Q)
      |
      Constanze STEPAN (GER) (WC)
    • Arlinda RUSHITI (SUI)
      |
      Bunyawi THAMCHAIWAT (THA)
    • Anna PRIBYLOVA (RUS)
      |
      Alice MATTEUCCI (ITA) [3]
    • Valeria SOLOVYEVA (RUS) [7]
      |
      Margarita SKRYABINA (RUS)
    • Claudia COPPOLA (ITA) (Q)
      |
      Shaline-Doreen PIPA (GER) (Q)
    • Ludmilla SAMSONOVA (ITA)
      |
      Julia KIMMELMANN (GER) (Q)
    • Federica ARCIDIACONO (ITA)
      |
      Nuria PARRIZAS-DIAZ (ESP) [2]
  • 2nd Round
    • Anna MORGINA (RUS) [1]
      6-1 6-4 |
      |
      Giorgia PINTO (ITA) (WC)
      7-5 6-0 |
    • Qinwen ZHENG (CHN) (Q)
      6-0 6-2 |
      |
      Anastasia PRIBYLOVA (RUS) [5]
      6-4 2-6 6-3 |
    • Nastja KOLAR (SLO) [4]
      6-2 6-1 |
      |
      Lamis ALHUSSEIN ABDEL AZIZ (EGY) (WC)
      1-6 6-4 6-3 |
    • Joanne ZUGER (SUI) (Q)
      6-1 6-3 |
      |
      Helene SCHOLSEN (BEL) [8]
      6-0 6-2 |
    • Emily WEBLEY-SMITH (GBR)
      6-2 1-6 6-3 |
      |
      Karolina BERANKOVA (CZE) (Q)
      6-0 6-3 |
    • Bunyawi THAMCHAIWAT (THA)
      7-5 6-3 |
      |
      Anna PRIBYLOVA (RUS)
      3-6 6-1 6-4 |
    • Valeria SOLOVYEVA (RUS) [7]
      7-5 7-6(5) |
      |
      Shaline-Doreen PIPA (GER) (Q)
      6-4 6-2 |
    • Ludmilla SAMSONOVA (ITA)
      6-2 6-2 |
      |
      Nuria PARRIZAS-DIAZ (ESP) [2]
      6-1 6-4 |
  • Quarterfinal
    • Anna MORGINA (RUS) [1]
      6-1 6-1 |
      |
      Anastasia PRIBYLOVA (RUS) [5]
      6-4 6-4 |
    • Nastja KOLAR (SLO) [4]
      6-1 6-3 |
      |
      Helene SCHOLSEN (BEL) [8]
      6-1 6-3 |
    • Karolina BERANKOVA (CZE) (Q)
      6-3 6-4 |
      |
      Bunyawi THAMCHAIWAT (THA)
      7-6(5) 6-1 |
    • Valeria SOLOVYEVA (RUS) [7]
      6-1 6-0 |
      |
      Ludmilla SAMSONOVA (ITA)
      6-7(2) 6-3 6-0 |
  • Semifinal
    • Anna MORGINA (RUS) [1]
      6-3 6-3 |
      |
      Nastja KOLAR (SLO) [4]
      6-3 6-2 |
    • Bunyawi THAMCHAIWAT (THA)
      6-4 3-6 6-3 |
      |
      Valeria SOLOVYEVA (RUS) [7]
      0-6 6-4 6-2 |
  • Final
    • Nastja KOLAR (SLO) [4]
      6-3 6-2 |
      |
      Bunyawi THAMCHAIWAT (THA)
      7-5 6-4 |