Print Drawsheet

   $15,000 Antalya (08 Jan 2018 - 14 Jan 2018) - Singles - Main Draw

   GD TENNIS CUP - 15,000USD (Clay - Outdoor)

  • 1st Round
    • Ekaterine GORGODZE (GEO) [1] (WC)
      |
      Oana GAVRILA (ROU)
    • Anna UKOLOVA (RUS)
      |
      Ekaterina OVCHARENKO (RUS) (Q)
    • Clara VLASSELAER (BEL)
      |
      Ksenia PALKINA (KGZ) (Q)
    • Alexandra DAMASCHIN (ROU) (Q)
      |
      Tayisiya MORDERGER (GER) [5]
    • Anastasiya VASYLYEVA (UKR) [4]
      |
      Eva LYS (GER)
    • Doga Selen TAKUNYACI (TUR) (WC)
      |
      Azra Deniz COMLEK (TUR)
    • Tamara RACINE-BEAUCHAMP (SUI) (WC)
      |
      Betina TOKAC (TUR) (WC)
    • Amarissa Kiara TOTH (HUN) (Q)
      |
      Andreea Amalia ROSCA (ROU) [7]
    • Alena FOMINA (RUS) [8] (Q)
      |
      Oleksandra OLIYNYKOVA (CRO)
    • Ipek OZ (TUR)
      |
      Yana MORDERGER (GER)
    • Dagmar DUDLAKOVA (CZE) (Q)
      |
      Sofya TRESHCHEVA (RUS)
    • Anna MAKHORKINA (RUS)
      |
      Miriam KOLODZIEJOVA (CZE) [3]
    • Lisa MATVIYENKO (GER) [6]
      |
      Selina PICHLER (AUT)
    • Anastasiya KHRUSTALEVA (RUS) (Q)
      |
      Ekaterina VISHNEVSKAYA (RUS)
    • Evgeniya BURDINA (RUS)
      |
      Ilay YORUK (TUR)
    • Nevena SOKOVIC (SRB) (Q)
      |
      Sofia SHAPATAVA (GEO) [2]
  • 2nd Round
    • Ekaterine GORGODZE (GEO) [1] (WC)
      4-6 7-6(4) 7-6(5) |
      |
      Anna UKOLOVA (RUS)
      6-4 6-3 |
    • Ksenia PALKINA (KGZ) (Q)
      6-0 6-4 |
      |
      Tayisiya MORDERGER (GER) [5]
      6-4 6-4 |
    • Anastasiya VASYLYEVA (UKR) [4]
      6-2 6-2 |
      |
      Azra Deniz COMLEK (TUR)
      0-1 Retired|
    • Betina TOKAC (TUR) (WC)
      7-6(4) 5-7 6-3 |
      |
      Andreea Amalia ROSCA (ROU) [7]
      6-2 6-1 |
    • Alena FOMINA (RUS) [8] (Q)
      6-4 5-7 6-4 |
      |
      Ipek OZ (TUR)
      7-6(5) 7-6(5) |
    • Dagmar DUDLAKOVA (CZE) (Q)
      6-2 6-2 |
      |
      Miriam KOLODZIEJOVA (CZE) [3]
      6-4 6-4 |
    • Lisa MATVIYENKO (GER) [6]
      6-1 6-0 |
      |
      Ekaterina VISHNEVSKAYA (RUS)
      6-0 6-0 |
    • Evgeniya BURDINA (RUS)
      6-4 6-2 |
      |
      Sofia SHAPATAVA (GEO) [2]
      6-0 6-0 |
  • Quarterfinal
    • Ekaterine GORGODZE (GEO) [1] (WC)
      6-0 6-1 |
      |
      Tayisiya MORDERGER (GER) [5]
      6-1 7-5 |
    • Anastasiya VASYLYEVA (UKR) [4]
      7-6(1) 6-1 |
      |
      Andreea Amalia ROSCA (ROU) [7]
      6-3 7-6(2) |
    • Ipek OZ (TUR)
      7-6(1) 6-3 |
      |
      Miriam KOLODZIEJOVA (CZE) [3]
      6-2 6-3 |
    • Lisa MATVIYENKO (GER) [6]
      2-6 6-3 6-2 |
      |
      Sofia SHAPATAVA (GEO) [2]
      6-3 7-6(10) |
  • Semifinal
    • Ekaterine GORGODZE (GEO) [1] (WC)
      3-6 6-1 6-4 |
      |
      Andreea Amalia ROSCA (ROU) [7]
      4-6 6-1 6-0 |
    • Miriam KOLODZIEJOVA (CZE) [3]
      6-3 7-5 |
      |
      Sofia SHAPATAVA (GEO) [2]
      7-6(3) 6-3 |
  • Final
    • Andreea Amalia ROSCA (ROU) [7]
      6-3 1-6 6-3 |
      |
      Miriam KOLODZIEJOVA (CZE) [3]
      6-3 4-1 Retired|

Winner

Andreea Amalia, ROSCA (ROU) [7]
7-6(6) 6-4