Print Drawsheet

   $15,000 Manacor (Mallorca) Qualifying Draw (12 Feb 2018 - 18 Feb 2018) - Singles - Qualifying Draw

   Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II - 15,000USD (Clay - Outdoor)

  • 1st Round
    • Kristina MILENKOVIC (SUI) [1]
      |
      BYE
    • Anna Marie MOELLER (DEN)
      |
      Paula FONT DE LA RICA (ESP)
    • Gloria ALOGO PIQUERAS (ESP)
      |
      Marta GONZALEZ BALLBE (ESP)
    • Margherita BRUFANI (ITA)
      |
      Laura LOPEZ GIESE (ESP)
    • Olga PARRES AZCOITIA (ESP) [2] (WC)
      |
      BYE
    • Francescamaria PANNARALE (ITA)
      |
      Lara MARCO MAS (ESP)
    • Isabella Tabb HARTMAN (USA)
      |
      Claudia CIANCI (POR)
    • Ingrid VOJCINAKOVA (SVK)
      |
      Sonya LATYCHEVA (CAN)
    • Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) [3]
      |
      BYE
    • Alba LUNA (ESP)
      |
      Jordan ORTEGA MENDEZ (ESP)
    • Joanna GARLAND (TPE)
      |
      Laura ESTRADAS GHEATA (ESP)
    • Alexandra HINCU (ROU)
      |
      Dalila SAID (ESP) [14]
    • Lucia MARZAL MARTINEZ (ESP) [4]
      |
      BYE
    • Nora AYALA SERRA (ESP)
      |
      Snehadevi S REDDY (IND)
    • Maria RYSHCHINA (RUS)
      |
      Maria OLIVER SANCHEZ (ESP)
    • Tamilla SHOGEMUKOVA (RUS)
      |
      Angeles MORENO BARRANQUERO (ESP) [13]
    • Warona MDLULWA (RSA) [5]
      |
      BYE
    • Patricia BOENTGEN (GER)
      |
      Emma STAUBER (GER)
    • Yvette Erika KRAUSS (GER)
      |
      Milan KRISH (AUS)
    • Anna SHEPITA (RUS)
      |
      Ana GIRALDI REQUENA (ESP) [12]
    • Nuria BRANCACCIO (ITA) [6]
      |
      BYE
    • Isabel ADROVER GALLEGO (ESP)
      |
      Maria VERDU GONZALEZ (ESP)
    • Mariana CAICEDO MORA (COL)
      |
      Keira BLACKBEARD (CAN)
    • BYE
      |
      Yarden AKLER (ISR) [9]
    • Noelia BOUZO ZANOTTI (ESP) [7]
      |
      BYE
    • Olga ESTEVE MENDEZ (ESP)
      |
      Kiara CVETKOVIC (SUI)
    • Laia CONDE MONFORT (ESP)
      |
      Hikari OSAKI (JPN)
    • BYE
      |
      Julia PAYOLA (ESP) [10]
    • Chisa HOSONUMA (JPN) [8]
      |
      BYE
    • Gaia SQUARCIALUPI (ITA)
      |
      Francesca FUSINATO (ITA)
    • Saara AERILA (FIN)
      |
      Sofia Nami SAMAVATI (DEN)
    • Alba PEDRERO GALINDO (ESP)
      |
      Irina CANTOS SIEMERS (GER) [11]
  • 2nd Round
    • Kristina MILENKOVIC (SUI) [1]
       |
      |
      Paula FONT DE LA RICA (ESP)
      7-5 7-5 |
    • Marta GONZALEZ BALLBE (ESP)
      6-1 6-4 |
      |
      Laura LOPEZ GIESE (ESP)
      7-5 6-0 |
    • Olga PARRES AZCOITIA (ESP) [2] (WC)
       |
      |
      Lara MARCO MAS (ESP)
      5-7 7-5 6-3 |
    • Claudia CIANCI (POR)
      6-2 6-1 |
      |
      Sonya LATYCHEVA (CAN)
      6-3 6-2 |
    • Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) [3]
       |
      |
      Jordan ORTEGA MENDEZ (ESP)
      7-5 6-3 |
    • Joanna GARLAND (TPE)
      6-1 6-0 |
      |
      Dalila SAID (ESP) [14]
      6-1 6-0 |
    • Lucia MARZAL MARTINEZ (ESP) [4]
       |
      |
      Snehadevi S REDDY (IND)
      6-3 6-3 |
    • Maria OLIVER SANCHEZ (ESP)
      6-1 6-0 |
      |
      Angeles MORENO BARRANQUERO (ESP) [13]
      6-1 6-0 |
    • Warona MDLULWA (RSA) [5]
       |
      |
      Patricia BOENTGEN (GER)
      6-3 7-6(5) |
    • Yvette Erika KRAUSS (GER)
      6-1 6-2 |
      |
      Ana GIRALDI REQUENA (ESP) [12]
      6-2 6-7(3) 6-3 |
    • Nuria BRANCACCIO (ITA) [6]
       |
      |
      Isabel ADROVER GALLEGO (ESP)
      6-1 6-0 |
    • Keira BLACKBEARD (CAN)
      6-1 6-1 |
      |
      Yarden AKLER (ISR) [9]
       |
    • Noelia BOUZO ZANOTTI (ESP) [7]
       |
      |
      Olga ESTEVE MENDEZ (ESP)
      6-0 6-2 |
    • Laia CONDE MONFORT (ESP)
      6-1 6-2 |
      |
      Julia PAYOLA (ESP) [10]
       |
    • Chisa HOSONUMA (JPN) [8]
       |
      |
      Francesca FUSINATO (ITA)
      6-1 6-2 |
    • Sofia Nami SAMAVATI (DEN)
      6-2 6-1 |
      |
      Irina CANTOS SIEMERS (GER) [11]
      6-3 6-2 |
  • 3rd Round
    • Kristina MILENKOVIC (SUI) [1]
      6-0 6-1 |
      |
      Laura LOPEZ GIESE (ESP)
      2-6 7-6(7) 6-3 |
    • Olga PARRES AZCOITIA (ESP) [2] (WC)
      6-1 6-2 |
      |
      Sonya LATYCHEVA (CAN)
      6-2 6-4 |
    • Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) [3]
      6-2 6-2 |
      |
      Joanna GARLAND (TPE)
      6-3 7-6(6) |
    • Snehadevi S REDDY (IND)
      6-2 6-1 |
      |
      Angeles MORENO BARRANQUERO (ESP) [13]
      6-0 6-2 |
    • Warona MDLULWA (RSA) [5]
      7-5 5-7 6-3 |
      |
      Ana GIRALDI REQUENA (ESP) [12]
      6-2 2-6 6-2 |
    • Nuria BRANCACCIO (ITA) [6]
      6-3 7-5 |
      |
      Yarden AKLER (ISR) [9]
      6-1 6-0 |
    • Noelia BOUZO ZANOTTI (ESP) [7]
      6-0 3-6 6-4 |
      |
      Julia PAYOLA (ESP) [10]
      7-6(4) 6-1 |
    • Francesca FUSINATO (ITA)
      7-6(5) 2-6 6-4 |
      |
      Irina CANTOS SIEMERS (GER) [11]
      6-3 7-5 |

Qualified

  • Laura, LOPEZ GIESE (ESP)
    6-3 4-6 7-6(5)
  • Sonya, LATYCHEVA (CAN)
    6-4 6-3
  • Joanna, GARLAND (TPE)
    6-2 7-5
  • Snehadevi S, REDDY (IND)
    7-6(2) 6-3
  • Ana, GIRALDI REQUENA (ESP)
    6-3 6-4
  • Nuria, BRANCACCIO (ITA)
    6-4 5-7 6-4
  • Julia, PAYOLA (ESP)
    4-6 7-6(2) 7-6(6)
  • Francesca, FUSINATO (ITA)
    3-6 7-5 7-6(1)