Print Drawsheet

   $15,000 Manacor (Mallorca) (12 Feb 2018 - 18 Feb 2018) - Singles - Main Draw

   Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II - 15,000USD (Clay - Outdoor)

  • 1st Round
    • Marta PAIGINA (RUS) [1]
      |
      Ana GIRALDI REQUENA (ESP) (Q)
    • Angela FITA BOLUDA (ESP)
      |
      Naho SATO (JPN) (JE)
    • Julia PAYOLA (ESP) (Q)
      |
      Yukina SAIGO (JPN)
    • Marina BASSOLS RIBERA (ESP)
      |
      Seone MENDEZ (AUS) [8]
    • Isabella SHINIKOVA (BUL) [3]
      |
      Alba CARRILLO MARIN (ESP)
    • Laura LOPEZ GIESE (ESP) (Q)
      |
      Erina HAYASHI (JPN)
    • Paula ORTEGA REDONDO (ESP) (WC)
      |
      Ines IBBOU (ALG)
    • Lisa PONOMAR (GER)
      |
      Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES (ESP) [7]
    • Alexandra PERPER (MDA) [6]
      |
      Federica BILARDO (ITA)
    • Sonya LATYCHEVA (CAN) (Q)
      |
      Nuria BRANCACCIO (ITA) (Q)
    • Joanna GARLAND (TPE) (Q)
      |
      Luniuska DELGADO (VEN) (WC)
    • Claudia HOSTE FERRER (ESP)
      |
      Yvonne CAVALLE-REIMERS (ESP) [4]
    • Irene BURILLO ESCORIHUELA (ESP) [5]
      |
      Francesca FUSINATO (ITA) (Q)
    • Gemma LAIRON NAVARRO (ESP) (WC)
      |
      Diletta CHERUBINI (ITA) (WC)
    • Rosa VICENS MAS (ESP)
      |
      Snehadevi S REDDY (IND) (Q)
    • Maria Jose LUQUE MORENO (ESP)
      |
      Estrella CABEZA-CANDELA (ESP) [2]
  • 2nd Round
    • Marta PAIGINA (RUS) [1]
      6-3 6-1 |
      |
      Naho SATO (JPN) (JE)
      6-2 6-2 |
    • Julia PAYOLA (ESP) (Q)
      3-6 6-4 6-4 |
      |
      Marina BASSOLS RIBERA (ESP)
      6-4 6-4 |
    • Isabella SHINIKOVA (BUL) [3]
      6-2 5-7 6-3 |
      |
      Erina HAYASHI (JPN)
      7-6(7) 6-2 |
    • Ines IBBOU (ALG)
      6-0 6-1 |
      |
      Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES (ESP) [7]
      7-6(7) 6-2 |
    • Alexandra PERPER (MDA) [6]
      6-3 1-0 Retired|
      |
      Sonya LATYCHEVA (CAN) (Q)
      6-3 6-0 |
    • Joanna GARLAND (TPE) (Q)
      6-1 6-2 |
      |
      Claudia HOSTE FERRER (ESP)
      6-2 7-5 |
    • Irene BURILLO ESCORIHUELA (ESP) [5]
      6-3 2-6 6-0 |
      |
      Gemma LAIRON NAVARRO (ESP) (WC)
      6-4 7-5 |
    • Snehadevi S REDDY (IND) (Q)
      6-3 Retired|
      |
      Estrella CABEZA-CANDELA (ESP) [2]
      6-7(2) 6-4 6-2 |
  • Quarterfinal
    • Naho SATO (JPN) (JE)
      7-5 6-2 |
      |
      Marina BASSOLS RIBERA (ESP)
      6-0 6-2 |
    • Isabella SHINIKOVA (BUL) [3]
      4-6 6-1 6-3 |
      |
      Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES (ESP) [7]
      6-4 6-3 |
    • Alexandra PERPER (MDA) [6]
      7-6(2) 6-3 |
      |
      Joanna GARLAND (TPE) (Q)
      5-7 6-0 6-4 |
    • Irene BURILLO ESCORIHUELA (ESP) [5]
      6-0 6-4 |
      |
      Snehadevi S REDDY (IND) (Q)
      6-3 4-6 6-2 |
  • Semifinal
    • Naho SATO (JPN) (JE)
      6-2 6-0 |
      |
      Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES (ESP) [7]
      2-6 7-5 7-6(4) |
    • Alexandra PERPER (MDA) [6]
      6-4 6-1 |
      |
      Irene BURILLO ESCORIHUELA (ESP) [5]
      6-2 6-3 |
  • Final
    • Naho SATO (JPN) (JE)
      7-5 4-6 6-4 |
      |
      Alexandra PERPER (MDA) [6]
      6-4 3-6 6-2 |

Winner

Alexandra, PERPER (MDA) [6]
6-1 7-5