Print Drawsheet

   EuroElite ITF Junior Malm√∂ Open (08 Jan 2018 - 13 Jan 2018) - Singles - Main Draw

   Hard - Indoor

  • 1st Round
    • Caijsa Wilda HENNEMANN (SWE) [1]
      |
      Lilly Elida HASETH (NOR)
    • Maria BUDIN (GBR)
      |
      Polina SHITIKOVA (RUS)
    • Frida BOSTRAND (SWE) (WC)
      |
      Lola MARANDEL (FRA)
    • Morgan CROSS (GBR)
      |
      Ella HAAVISTO (FIN) [7]
    • Erin RICHARDSON (GBR) [3]
      |
      Leticia TEMIRHANOVA (SWE) (LL)
    • Karoline LAURSEN (DEN) (Q)
      |
      Hanna SCHMIDT AXELSSON (SWE) (WC)
    • Rebeca C SILVA (POR)
      |
      Maja RADENKOVIC (SWE) (Q)
    • Elizaveta KUZNETSOVA (RUS)
      |
      Martyna KUBKA (POL) [8]
    • Amelia BISSETT (GBR) [5]
      |
      Iveta DAUJOTAITE (LTU)
    • Louise WIKANDER (SWE) (WC)
      |
      Agnes GUSTAFSSON (FRA)
    • Indianna SPINK (GBR)
      |
      Olivia GRAM (DEN) (Q)
    • Angelina MELKI (SWE) (Q)
      |
      Ekaterina VINNIK (RUS) [4]
    • Sydney BERLIN (SWE) [6]
      |
      Alisha Ali HUSSAIN (DEN) (WC)
    • Tiegan AITKEN (GBR)
      |
      Kristiana Linda ZAHARE (LAT)
    • Maria BONDARENKO (RUS)
      |
      Sofiya CHEKHLYSTOVA (EST)
    • Ida FERDING (SWE)
      |
      Luisa MEYER AUF DER HEIDE (GER) [2]
  • 2nd Round
    • Caijsa Wilda HENNEMANN (SWE) [1]
      6-3 6-1 |
      |
      Polina SHITIKOVA (RUS)
      6-2 6-3 |
    • Frida BOSTRAND (SWE) (WC)
      6-1 6-0 |
      |
      Ella HAAVISTO (FIN) [7]
      6-2 6-3 |
    • Erin RICHARDSON (GBR) [3]
      6-2 6-7(5) 6-2 |
      |
      Hanna SCHMIDT AXELSSON (SWE) (WC)
      7-5 2-6 6-2 |
    • Maja RADENKOVIC (SWE) (Q)
      6-2 6-1 |
      |
      Martyna KUBKA (POL) [8]
      7-5 6-2 |
    • Amelia BISSETT (GBR) [5]
      7-6(4) 7-5 |
      |
      Louise WIKANDER (SWE) (WC)
      7-6(3) Retired|
    • Indianna SPINK (GBR)
      6-2 5-7 6-3 |
      |
      Ekaterina VINNIK (RUS) [4]
      6-4 6-2 |
    • Alisha Ali HUSSAIN (DEN) (WC)
      5-3 Retired|
      |
      Tiegan AITKEN (GBR)
      6-4 4-6 6-4 |
    • Maria BONDARENKO (RUS)
      6-2 3-6 6-2 |
      |
      Luisa MEYER AUF DER HEIDE (GER) [2]
      7-6(2) 6-3 |
  • Quarterfinal
    • Caijsa Wilda HENNEMANN (SWE) [1]
      2-6 7-5 6-0 |
      |
      Frida BOSTRAND (SWE) (WC)
      Walkover|
    • Erin RICHARDSON (GBR) [3]
      6-1 6-4 |
      |
      Martyna KUBKA (POL) [8]
      6-2 6-1 |
    • Amelia BISSETT (GBR) [5]
      6-3 6-2 |
      |
      Ekaterina VINNIK (RUS) [4]
      6-7(5) 6-4 7-6(6) |
    • Tiegan AITKEN (GBR)
      6-0 2-6 6-2 |
      |
      Maria BONDARENKO (RUS)
      6-4 6-1 |
  • Semifinal
    • Caijsa Wilda HENNEMANN (SWE) [1]
      6-3 6-2 |
      |
      Erin RICHARDSON (GBR) [3]
      6-2 6-0 |
    • Ekaterina VINNIK (RUS) [4]
      7-6(5) 1-6 6-3 |
      |
      Maria BONDARENKO (RUS)
      6-4 6-1 |
  • Final
    • Caijsa Wilda HENNEMANN (SWE) [1]
      7-5 6-2 |
      |
      Ekaterina VINNIK (RUS) [4]
      7-5 6-1 |

Winner

Caijsa Wilda, HENNEMANN (SWE) [1]
6-2 6-3