Print Drawsheet

   EuroElite ITF Junior Malm√∂ Open (08 Jan 2018 - 13 Jan 2018) - Singles - Main Draw

   Hard - Indoor

  • 1st Round
    • Harry WENDELKEN (GBR) [1]
      |
      BYE
    • Mans DAHLBERG (SWE)
      |
      Osman TORSKI (GER) (SE)
    • Isac STROEMBERG (SWE) (Q)
      |
      Jim HENDRIKX (NED)
    • BYE
      |
      Sabit SUNTIC (SRB) [15]
    • Roni RIKKONEN (FIN) [11]
      |
      BYE
    • Clement CHIDEKH (FRA)
      |
      Melker ISAKSSON (SWE)
    • Rudolfs AKSENOKS (LAT)
      |
      Johan FALCK (SWE) (WC)
    • BYE
      |
      Leyton RIVERA (SWE) [8]
    • Anton ORNBERG (SWE) [4]
      |
      BYE
    • Carl Emil OVERBECK (DEN) (Q)
      |
      Timothy CARLSSON SEGER (SWE) (Q)
    • John HALLQUIST LITHEN (SWE) (Q)
      |
      Filip TENSING (SWE)
    • BYE
      |
      Raphael BONNET FLORES (FRA) [13]
    • Johan GARPERED (SWE) [9]
      |
      BYE
    • Nino EHRENSCHNEIDER (GER)
      |
      Oliver ANDERSSON (SWE)
    • Mario ALEKSIC (MNE)
      |
      Karl Fredrik UTHEIM (SWE)
    • BYE
      |
      Herman HOEYERAAL (NOR) [6]
    • Jan JERMAR (CZE) [7]
      |
      BYE
    • Teodor HESSLE (SWE) (WC)
      |
      Elmer MOLLER (DEN)
    • Erik ELIASSON (SWE) (WC)
      |
      Hugo REGNER (SWE)
    • BYE
      |
      Joachim Andreas SCHAEFER (NOR) [12]
    • Arthur BERNABE (FRA) [16]
      |
      BYE
    • Carl GUSTAFSSON (SWE) (Q)
      |
      Isak MULDER (SWE) (WC)
    • Luka JANKOVIC (SRB)
      |
      Olof WIKLUND (SWE)
    • BYE
      |
      Kevin CHAHOUD (SWE) [3]
    • Gustaf STROM (SWE) [5]
      |
      BYE
    • Matas VASILIAUSKAS (LTU) (WC)
      |
      Rikard RAAD (SWE)
    • Oliver JOHANSSON (SWE)
      |
      Thijmen LOOF (NED)
    • BYE
      |
      Loris POURROY (FRA) [10]
    • Fynn KUENKLER (GER) [14]
      |
      BYE
    • Filip IVARSSON (SWE) (Q)
      |
      Oliver DUNNE (SWE)
    • Toby SAMUEL (GBR)
      |
      Hannes TYLEHED (SWE) (WC)
    • BYE
      |
      Sebastian Grundtvig JORGENSEN (DEN) [2]
  • 2nd Round
    • Harry WENDELKEN (GBR) [1]
       |
      |
      Osman TORSKI (GER) (SE)
      6-3 6-3 |
    • Isac STROEMBERG (SWE) (Q)
      6-2 4-6 6-4 |
      |
      Sabit SUNTIC (SRB) [15]
       |
    • Roni RIKKONEN (FIN) [11]
       |
      |
      Clement CHIDEKH (FRA)
      6-2 6-2 |
    • Johan FALCK (SWE) (WC)
      7-6(6) 6-1 |
      |
      Leyton RIVERA (SWE) [8]
       |
    • Anton ORNBERG (SWE) [4]
       |
      |
      Carl Emil OVERBECK (DEN) (Q)
      3-6 6-3 6-1 |
    • Filip TENSING (SWE)
      7-5 6-2 |
      |
      Raphael BONNET FLORES (FRA) [13]
       |
    • Johan GARPERED (SWE) [9]
       |
      |
      Nino EHRENSCHNEIDER (GER)
      6-3 6-4 |
    • Mario ALEKSIC (MNE)
      6-1 3-6 3-0 Retired|
      |
      Herman HOEYERAAL (NOR) [6]
       |
    • Jan JERMAR (CZE) [7]
       |
      |
      Elmer MOLLER (DEN)
      6-1 6-1 |
    • Hugo REGNER (SWE)
      6-4 6-1 |
      |
      Joachim Andreas SCHAEFER (NOR) [12]
       |
    • Arthur BERNABE (FRA) [16]
       |
      |
      Carl GUSTAFSSON (SWE) (Q)
      6-1 6-1 |
    • Olof WIKLUND (SWE)
      6-4 6-2 |
      |
      Kevin CHAHOUD (SWE) [3]
       |
    • Gustaf STROM (SWE) [5]
       |
      |
      Rikard RAAD (SWE)
      6-4 4-6 6-1 |
    • Thijmen LOOF (NED)
      6-3 6-0 |
      |
      Loris POURROY (FRA) [10]
       |
    • Fynn KUENKLER (GER) [14]
       |
      |
      Filip IVARSSON (SWE) (Q)
      7-6(3) 6-3 |
    • Toby SAMUEL (GBR)
      6-7(4) 6-3 6-3 |
      |
      Sebastian Grundtvig JORGENSEN (DEN) [2]
       |
  • 3rd Round
    • Harry WENDELKEN (GBR) [1]
      6-0 7-5 |
      |
      Isac STROEMBERG (SWE) (Q)
      6-2 6-4 |
    • Clement CHIDEKH (FRA)
      6-1 5-7 6-4 |
      |
      Leyton RIVERA (SWE) [8]
      7-6(5) 6-3 |
    • Anton ORNBERG (SWE) [4]
      6-2 6-1 |
      |
      Raphael BONNET FLORES (FRA) [13]
      6-7(2) 7-5 6-3 |
    • Nino EHRENSCHNEIDER (GER)
      6-3 6-2 |
      |
      Herman HOEYERAAL (NOR) [6]
      7-6(3) 6-3 |
    • Jan JERMAR (CZE) [7]
      7-6(5) 6-3 |
      |
      Joachim Andreas SCHAEFER (NOR) [12]
      6-7(5) 6-3 7-6(5) |
    • Carl GUSTAFSSON (SWE) (Q)
      6-3 6-1 |
      |
      Kevin CHAHOUD (SWE) [3]
      6-4 6-1 |
    • Gustaf STROM (SWE) [5]
      6-2 6-1 |
      |
      Loris POURROY (FRA) [10]
      6-1 6-3 |
    • Fynn KUENKLER (GER) [14]
      6-2 6-1 |
      |
      Sebastian Grundtvig JORGENSEN (DEN) [2]
      6-4 6-7(1) 6-2 |
  • Quarterfinal
    • Harry WENDELKEN (GBR) [1]
      6-2 6-3 |
      |
      Leyton RIVERA (SWE) [8]
      6-3 6-3 |
    • Anton ORNBERG (SWE) [4]
      7-6(2) 1-6 6-4 |
      |
      Nino EHRENSCHNEIDER (GER)
      6-3 7-5 |
    • Joachim Andreas SCHAEFER (NOR) [12]
      6-3 6-0 |
      |
      Kevin CHAHOUD (SWE) [3]
      6-3 6-2 |
    • Gustaf STROM (SWE) [5]
      6-2 6-4 |
      |
      Sebastian Grundtvig JORGENSEN (DEN) [2]
      6-4 6-3 |
  • Semifinal
    • Harry WENDELKEN (GBR) [1]
      6-4 6-1 |
      |
      Anton ORNBERG (SWE) [4]
      6-4 6-3 |
    • Kevin CHAHOUD (SWE) [3]
      6-1 6-2 |
      |
      Gustaf STROM (SWE) [5]
      7-6(3) 6-3 |
  • Final
    • Harry WENDELKEN (GBR) [1]
      6-2 6-1 |
      |
      Gustaf STROM (SWE) [5]
      4-6 7-5 6-1 |

Winner

Harry, WENDELKEN (GBR) [1]
6-2 7-5