Print Drawsheet

   $15,000 Antalya (04 Dec 2017 - 10 Dec 2017) - Singles - Main Draw

   TENNIS ORGANISATION CUP - 15,000USD (Clay - Outdoor)

  • 1st Round
    • Cristina DINU (ROU) [1]
      |
      Gabriela HORACKOVA (CZE)
    • Sophie GERITS (BEL) (Q)
      |
      Sabrina RITTBERGER (GER) (Q)
    • Mariam DALAKISHVILI (GEO) (Q)
      |
      Varvara GRACHEVA (RUS)
    • Maria TOMA (ROU) (Q)
      |
      Eleni KORDOLAIMI (GRE) [5]
    • Chihiro MURAMATSU (JPN) [3]
      |
      Noelleda AH SAN (AUS) (WC)
    • Magdalena STOILKOVSKA (MKD) (LL)
      |
      Paula ORMAECHEA (ARG)
    • Elizaveta ZARITSCAYA (RUS) (WC)
      |
      Oleksandra ANDRIEIEVA (UKR) (Q)
    • Ana BISKIC (CRO)
      |
      Dia EVTIMOVA (BUL) [6]
    • Maryna CHERNYSHOVA (UKR) [7]
      |
      Justine PYSSON (BEL) (Q)
    • Pia KONIG (AUT)
      |
      Valeriya URZHUMOVA (RUS)
    • Zhibek KULAMBAYEVA (KAZ)
      |
      Eliessa VANLANGENDONCK (BEL)
    • Andreia BEBERECHI (ROU) (WC)
      |
      Alina SILICH (RUS) [4]
    • Anna BONDAR (HUN) [8]
      |
      Cemre ANIL (TUR)
    • Mia Nicole EKLUND (FIN)
      |
      Xinyu CAI (CHN) (Q)
    • Vitalia STAMAT (MDA)
      |
      Betina TOKAC (TUR) (WC)
    • Andjela SKROBONJA (SRB) (Q)
      |
      Tena LUKAS (CRO) [2]
  • 2nd Round
    • Cristina DINU (ROU) [1]
      2-6 6-4 6-1 |
      |
      Sabrina RITTBERGER (GER) (Q)
      6-0 6-0 |
    • Varvara GRACHEVA (RUS)
      6-0 6-0 |
      |
      Eleni KORDOLAIMI (GRE) [5]
      7-5 6-4 |
    • Chihiro MURAMATSU (JPN) [3]
      6-0 6-0 |
      |
      Paula ORMAECHEA (ARG)
      6-1 6-0 |
    • Oleksandra ANDRIEIEVA (UKR) (Q)
      6-0 6-3 |
      |
      Ana BISKIC (CRO)
      1-6 6-4 6-0 |
    • Maryna CHERNYSHOVA (UKR) [7]
      6-3 6-1 |
      |
      Pia KONIG (AUT)
      6-2 6-2 |
    • Eliessa VANLANGENDONCK (BEL)
      3-6 7-6(5) 6-4 |
      |
      Alina SILICH (RUS) [4]
      6-1 6-3 |
    • Anna BONDAR (HUN) [8]
      6-2 6-3 |
      |
      Mia Nicole EKLUND (FIN)
      6-1 6-3 |
    • Vitalia STAMAT (MDA)
      6-1 7-5 |
      |
      Tena LUKAS (CRO) [2]
      6-4 7-5 |
  • Quarterfinal
    • Cristina DINU (ROU) [1]
      6-1 6-2 |
      |
      Eleni KORDOLAIMI (GRE) [5]
      6-2 6-2 |
    • Paula ORMAECHEA (ARG)
      6-3 6-2 |
      |
      Ana BISKIC (CRO)
      4-6 6-4 6-3 |
    • Maryna CHERNYSHOVA (UKR) [7]
      6-2 6-3 |
      |
      Eliessa VANLANGENDONCK (BEL)
      7-6(4) 7-6(2) |
    • Mia Nicole EKLUND (FIN)
      6-1 6-2 |
      |
      Tena LUKAS (CRO) [2]
      6-4 6-1 |
  • Semifinal
    • Cristina DINU (ROU) [1]
      6-2 6-1 |
      |
      Paula ORMAECHEA (ARG)
      6-2 6-0 |
    • Eliessa VANLANGENDONCK (BEL)
      1-6 6-4 6-1 |
      |
      Tena LUKAS (CRO) [2]
      6-2 7-5 |
  • Final
    • Paula ORMAECHEA (ARG)
      6-3 6-2 |
      |
      Tena LUKAS (CRO) [2]
      6-3 6-4 |

Winner

Tena, LUKAS (CRO) [2]
6-4 6-7(5) 6-1