Print Drawsheet

   $15,000 Heraklion Qualifying Draw (20 Mar 2017 - 26 Mar 2017) - Singles - Qualifying Draw

   10th Lyttos Beach ITF Pro Circuit - 15,000USD (Clay - Outdoor)

  • 1st Round
    • Mia Nicole EKLUND (FIN) [1]
      |
      BYE
    • Giulia CRESCENZI (ITA)
      |
      Katsiaryna KUZMINAS (BLR)
    • Evgenia KOKKINAKI (GRE) (WC)
      |
      Aleksandra DRAGANOVA (BUL)
    • Evaggelia KOKKINAKI (GRE) (WC)
      |
      Sandra ORTEVALL (SWE) [16]
    • Natalie KALLMUNZEROVA (CZE) [2]
      |
      BYE
    • Michelle DE GROOT (NED)
      |
      Anjana SURESH (CAN)
    • Kim FONTANA (SUI)
      |
      Ema VASIC (AUT)
    • Mylene HALEMAI (FRA)
      |
      Camelia-Elena HRISTEA (ROU) [13]
    • Eva ZAGORAC (SLO) [3]
      |
      BYE
    • Luminita TUTUNARU (ROU)
      |
      Sofie WOON (GBR)
    • Anamarija SPOLJARIC (CRO)
      |
      Ella TAYLOR (GBR)
    • BYE
      |
      Daniela CIOBANU (MDA) [12]
    • Karolina NOVOTNA (CZE) [4]
      |
      BYE
    • Radka BUZKOVA (CZE)
      |
      Maria Victoria NEGOITA (ROU)
    • Simona IONESCU (ROU)
      |
      Nicole CONARD (USA) (WC)
    • Rebecca VAN ORSHAEGEN (BEL)
      |
      Maya TAHAN (ISR) [15]
    • Caroline ILOWSKA (AUT) [5]
      |
      BYE
    • Mollie CROUCH (GBR)
      |
      Eva KOLAROVSKA (SVK)
    • Dagmar DUDLAKOVA (CZE)
      |
      Dominique COVINGTON (GBR)
    • Svetlana BUBNOVA (RUS)
      |
      Anna UKOLOVA (RUS) [14]
    • Michaela BOEV (BEL) [6]
      |
      BYE
    • Maria MARNELLOU (GRE)
      |
      Kristine Y. KOUYOUMJIAN (USA)
    • Mila POPIVODA (SRB)
      |
      Maria Carla D'ANNUNZIO (ITA)
    • BYE
      |
      Shir AZRAN (ISR) [11]
    • Ioana GASPAR (ROU) [7]
      |
      BYE
    • Petra POKORNA (CZE)
      |
      Veronika BENCOVA (CZE)
    • Izabela Gabriela NOVAC (ROU)
      |
      Jana BOUBELIKOVA (CZE)
    • BYE
      |
      Alicia BARNETT (GBR) [10]
    • Valeria NIKOLAEV (ISR) [8]
      |
      BYE
    • Chelsea May SAMWAYS (GBR)
      |
      Celine KERN (SUI)
    • Carlota MOLINA MEGIAS (ESP)
      |
      Aneta LABOUTKOVA (CZE)
    • BYE
      |
      Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP) [9]
  • 2nd Round
    • Mia Nicole EKLUND (FIN) [1]
       |
      |
      Giulia CRESCENZI (ITA)
      6-1 6-0 |
    • Aleksandra DRAGANOVA (BUL)
      6-3 6-0 |
      |
      Sandra ORTEVALL (SWE) [16]
      6-0 6-1 |
    • Natalie KALLMUNZEROVA (CZE) [2]
       |
      |
      Anjana SURESH (CAN)
      6-3 6-2 |
    • Kim FONTANA (SUI)
      6-4 6-2 |
      |
      Mylene HALEMAI (FRA)
      6-2 7-5 |
    • Eva ZAGORAC (SLO) [3]
       |
      |
      Luminita TUTUNARU (ROU)
      6-3 6-0 |
    • Ella TAYLOR (GBR)
      6-4 6-1 |
      |
      Daniela CIOBANU (MDA) [12]
       |
    • Karolina NOVOTNA (CZE) [4]
       |
      |
      Radka BUZKOVA (CZE)
      6-3 6-3 |
    • Simona IONESCU (ROU)
      6-4 6-4 |
      |
      Maya TAHAN (ISR) [15]
      7-5 6-2 |
    • Caroline ILOWSKA (AUT) [5]
       |
      |
      Mollie CROUCH (GBR)
      6-0 3-0 Retired|
    • Dagmar DUDLAKOVA (CZE)
      4-6 6-4 6-0 |
      |
      Anna UKOLOVA (RUS) [14]
      2-6 6-2 6-3 |
    • Michaela BOEV (BEL) [6]
       |
      |
      Kristine Y. KOUYOUMJIAN (USA)
      6-0 6-0 |
    • Mila POPIVODA (SRB)
      6-3 6-1 |
      |
      Shir AZRAN (ISR) [11]
       |
    • Ioana GASPAR (ROU) [7]
       |
      |
      Petra POKORNA (CZE)
      6-2 6-0 |
    • Izabela Gabriela NOVAC (ROU)
      6-2 6-2 |
      |
      Alicia BARNETT (GBR) [10]
       |
    • Valeria NIKOLAEV (ISR) [8]
       |
      |
      Celine KERN (SUI)
      6-2 6-0 |
    • Aneta LABOUTKOVA (CZE)
      2-6 6-0 6-1 |
      |
      Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP) [9]
       |
  • 3rd Round
    • Mia Nicole EKLUND (FIN) [1]
      6-2 6-1 |
      |
      Sandra ORTEVALL (SWE) [16]
      6-2 6-3 |
    • Anjana SURESH (CAN)
      7-6(3) 6-3 |
      |
      Mylene HALEMAI (FRA)
      6-4 6-4 |
    • Eva ZAGORAC (SLO) [3]
      6-2 6-2 |
      |
      Ella TAYLOR (GBR)
      4-6 6-4 6-4 |
    • Karolina NOVOTNA (CZE) [4]
      7-5 6-2 |
      |
      Simona IONESCU (ROU)
      6-0 6-2 |
    • Caroline ILOWSKA (AUT) [5]
      6-3 4-6 6-2 |
      |
      Anna UKOLOVA (RUS) [14]
      6-4 6-3 |
    • Michaela BOEV (BEL) [6]
      6-0 6-1 |
      |
      Shir AZRAN (ISR) [11]
      6-1 6-4 |
    • Ioana GASPAR (ROU) [7]
      6-1 6-1 |
      |
      Alicia BARNETT (GBR) [10]
      6-3 6-3 |
    • Valeria NIKOLAEV (ISR) [8]
      6-4 6-1 |
      |
      Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP) [9]
      6-3 5-7 7-5 |

Qualified

  • Mia Nicole, EKLUND (FIN)
    6-1 6-1
  • Mylene, HALEMAI (FRA)
    6-3 7-5
  • Eva, ZAGORAC (SLO)
    6-2 6-3
  • Karolina, NOVOTNA (CZE)
    6-1 4-6 6-4
  • Caroline, ILOWSKA (AUT)
    6-3 3-6 6-1
  • Michaela, BOEV (BEL)
    6-2 6-3
  • Ioana, GASPAR (ROU)
    6-3 6-7(2) 6-1
  • Almudena, SANZ-LLANEZA FERNANDEZ (ESP)
    6-3 4-6 6-4