Print Drawsheet

   $15,000 Sharm El Sheikh Qualifying Draw (13 Feb 2017 - 19 Feb 2017) - Singles - Qualifying Draw

    - (Hard - Outdoor)

  • 1st Round
    • Sofya GOLUBOVSKAYA (RUS) [1]
      |
      BYE
    • Martina KUDELOVA (CZE)
      |
      Lucie WARGNIER (FRA)
    • Anamarija SPOLJARIC (CRO) (WC)
      |
      Akiho KAKUYA (JPN)
    • BYE
      |
      Dewi DIJKMAN (NED) [16]
    • Margarita SKRYABINA (RUS) [2]
      |
      BYE
    • Bhuvana KALVA (IND)
      |
      Valeria PROSPERI (ITA)
    • Varvara KUZNETSOVA (RUS)
      |
      Martina FRICOVA (SVK) (WC)
    • BYE
      |
      Claudia FRANZE (ITA) [15]
    • Kassandra DAVESNE (FRA) [3]
      |
      BYE
    • Salma DJOUBRI (FRA)
      |
      Anne-Sophie COURTEAU (CAN)
    • Viktoriia KALININA (RUS)
      |
      Polina GOLUBOVSKAYA (RUS)
    • BYE
      |
      Nadiya KOLB (UKR) [9]
    • Linnea MALMQVIST (SWE) [4]
      |
      BYE
    • Lucia CORTEZ LLORCA (ESP)
      |
      Angeles MORENO BARRANQUERO (ESP) (WC)
    • Amelie INTERT (GER)
      |
      Martina PRADOVA (CZE)
    • BYE
      |
      Kanika VAIDYA (IND) [13]
    • Sasa KLANECEK (SLO) [5]
      |
      BYE
    • Maryna KOLB (UKR)
      |
      Suhana Sofia MOHD ADAM DAS (MAS)
    • Emily CASTELEYN (BEL)
      |
      Sandra ORTEVALL (SWE)
    • BYE
      |
      Oleksandra PISKUN (UKR) [10]
    • Mathilde DEVITS (BEL) [6]
      |
      BYE
    • Natsumi CHIMURA (JPN)
      |
      Irys EKANI (FRA)
    • Chelsea VANHOUTTE (BEL)
      |
      Jana JAIS (GER) (WC)
    • BYE
      |
      Tijana SPASOJEVIC (SRB) [11]
    • Dan Ni WANG (CHN) [7]
      |
      BYE
    • Hana PEKTOROVA (CZE)
      |
      Arlinda RUSHITI (SUI)
    • Anastasija HOMUTOVA (LAT) (WC)
      |
      Minami AKIYAMA (JPN)
    • BYE
      |
      Diana SHEVCHENKO (RUS) [12]
    • Kelia LE BIHAN (FRA) [8]
      |
      BYE
    • Ina KAUFINGER (GER)
      |
      Paulina CZARNIK (POL)
    • Ramya NATARAJAN (IND)
      |
      CHIARA PASCALE (ITA) (WC)
    • BYE
      |
      Cindy CASTILLE (FRA) [14]
  • 2nd Round
    • Sofya GOLUBOVSKAYA (RUS) [1]
       |
      |
      Lucie WARGNIER (FRA)
      6-3 6-4 |
    • Akiho KAKUYA (JPN)
      6-0 6-2 |
      |
      Dewi DIJKMAN (NED) [16]
       |
    • Margarita SKRYABINA (RUS) [2]
       |
      |
      Valeria PROSPERI (ITA)
      1-6 6-3 7-5 |
    • Varvara KUZNETSOVA (RUS)
      6-0 6-1 |
      |
      Claudia FRANZE (ITA) [15]
       |
    • Kassandra DAVESNE (FRA) [3]
       |
      |
      Salma DJOUBRI (FRA)
      6-3 6-2 |
    • Polina GOLUBOVSKAYA (RUS)
      7-5 6-2 |
      |
      Nadiya KOLB (UKR) [9]
       |
    • Linnea MALMQVIST (SWE) [4]
       |
      |
      Angeles MORENO BARRANQUERO (ESP) (WC)
      6-3 6-4 |
    • Amelie INTERT (GER)
      6-1 6-2 |
      |
      Kanika VAIDYA (IND) [13]
       |
    • Sasa KLANECEK (SLO) [5]
       |
      |
      Suhana Sofia MOHD ADAM DAS (MAS)
      6-3 7-6(5) |
    • Sandra ORTEVALL (SWE)
      6-1 6-4 |
      |
      Oleksandra PISKUN (UKR) [10]
       |
    • Mathilde DEVITS (BEL) [6]
       |
      |
      Natsumi CHIMURA (JPN)
      4-6 7-6(2) 6-4 |
    • Jana JAIS (GER) (WC)
      6-2 6-4 |
      |
      Tijana SPASOJEVIC (SRB) [11]
       |
    • Dan Ni WANG (CHN) [7]
       |
      |
      Arlinda RUSHITI (SUI)
      6-2 7-5 |
    • Minami AKIYAMA (JPN)
      6-4 7-5 |
      |
      Diana SHEVCHENKO (RUS) [12]
       |
    • Kelia LE BIHAN (FRA) [8]
       |
      |
      Paulina CZARNIK (POL)
      2-6 6-4 6-2 |
    • Ramya NATARAJAN (IND)
      6-2 6-0 |
      |
      Cindy CASTILLE (FRA) [14]
       |
  • 3rd Round
    • Sofya GOLUBOVSKAYA (RUS) [1]
      1-6 6-3 6-3 |
      |
      Akiho KAKUYA (JPN)
      6-1 6-1 |
    • Margarita SKRYABINA (RUS) [2]
      0-6 6-3 6-1 |
      |
      Varvara KUZNETSOVA (RUS)
      6-1 6-1 |
    • Salma DJOUBRI (FRA)
      6-4 6-4 |
      |
      Nadiya KOLB (UKR) [9]
      Walkover|
    • Linnea MALMQVIST (SWE) [4]
      6-2 6-2 |
      |
      Kanika VAIDYA (IND) [13]
      7-6(4) 6-2 |
    • Sasa KLANECEK (SLO) [5]
      1-6 6-0 6-3 |
      |
      Sandra ORTEVALL (SWE)
      3-6 6-4 7-6(3) |
    • Natsumi CHIMURA (JPN)
      Walkover|
      |
      Tijana SPASOJEVIC (SRB) [11]
      6-2 6-1 |
    • Arlinda RUSHITI (SUI)
      6-2 6-4 |
      |
      Minami AKIYAMA (JPN)
      6-2 6-1 |
    • Paulina CZARNIK (POL)
      4-6 7-6(5) 6-3 |
      |
      Cindy CASTILLE (FRA) [14]
      6-4 6-4 |

Qualified

  • Sofya, GOLUBOVSKAYA (RUS)
    7-6(4) 3-6 6-4
  • Margarita, SKRYABINA (RUS)
    6-2 6-4
  • Salma, DJOUBRI (FRA)
    2-6 6-2 6-4
  • Linnea, MALMQVIST (SWE)
    6-0 6-0
  • Sasa, KLANECEK (SLO)
    3-6 6-4 6-4
  • Tijana, SPASOJEVIC (SRB)
    6-2 6-1
  • Arlinda, RUSHITI (SUI)
    7-5 6-2
  • Paulina, CZARNIK (POL)
    6-4 7-5